Vysvetlenie obchodovania s indexmi


Indexy predstavujú skupiny aktív (titulov) špecifického trhového sektora alebo trhu ako celku. Celková hodnota akciového indexu sa vypočíta na základe aktuálnej ceny všetkých titulov, ktoré index tvoria. Zmeny v cenách individuálnych akciových titulov vedú k rastu alebo poklesu hodnoty celého indexu.

Hlavné finančné indexy

Hlavné finančné indexy

Major_Financial

Hlavné finančné indexy

Väčšina veľkých ekonomík (a veľa rozvíjajúcich sa) má prinajmenšom jeden finančný index, ktorý zoskupuje rôzne aktíva. Medzi hlavné indexy patria:

  • - newyorské indexy S&P 500 a Dow Jones
  • - londýnsky FTSE100
  • - frankfurtský DAX30
  • - hongkonský Hang Seng
  • - tokijský Nikkei 225
  • - šanghajský Shanghai Composite

Rôzne akciové burzy sa zameriavajú na rôzne typy akciových titulov. Niektoré indexy sú globálne (napr. S&P Global 100), kým iné sú výlučne národné, na ktorých sa nachádzajú len domáce spoločnosti. Niektoré indexy sa zameriavajú len na určitý výrobný sektor, napr. index NASDAQ obsahuje len akcie technologických spoločností.

Existujú však aj nadnárodné korporácie, ktorých akcie sa obchodujú na niekoľkých indexoch naraz, zvyčajne na národnom a medzinárodnom indexe. Alibaba.com sa napríklad obchoduje na hongkonskom indexe Hang Seng a po minuloročnom IPO aj na newyorskej burze. Credit Suisse sa takisto obchoduje na zürišskom indexe Swiss Market Index aj na newyorskej burze. Niektoré finančné indexy možno obchodovať buď vo formáte „rolling daily“, alebo „futures“, čo znamená, že ich možno obchodovať buď za ich aktuálnu cenu, pričom sa platnosť kontraktu automaticky každý deň predlžuje (rolling daily), alebo za teraz dohodnutú cenu za opciu, ktorá automaticky expiruje k určenému dátumu.

Indexové obchodovanie s ETX Capital

Indexové obchodovanie s ETX Capital

Samozrejme, že môžete obchodovať s jednotlivými akciami (podrobnejšie informácie v časti o akciách), ale môžete obchodovať aj s indexom ako celkom: kupovať, ak si myslíte, že tituly na indexe budú rásť, alebo predávať, ak si myslíte, že budú klesať. V podstate ide o spôsob, ako na finančných trhoch obchodovať s celkovým súhrnom.

ETX Capital prináša svojim klientom širokú ponuku rôznych indexov, s 20 indexmi dostupnými na platforme ETX TraderPro a množstvom indexov na platformách Trader, Binary a MT4. Ak už máte účet u ETX Capital, prihláste sa a hneď môžete začať obchodovať. Ak si u ETX Capital chcete otvoriť účet, kliknite sem a vyplňte náš jednoduchý registračný formulár. Ak sa chcete o obchodovaní s indexmi dozvedieť viac, pozrite si časť „Ako obchodovať s indexmi“.

Použiť pre naše

Použiť pre naše